fallback

Shell е много обнадеждена за "Силистар"

Триизмерното сеизмично проучване е завършено с 11 дни по-рано от предвидения от компанията срок

14:39 | 28.02.17 г. 7
Автор - снимка
Създател

Shell Exploration & Production, която е дъщерна компания на Royal Dutch Shell, е приключилa на 5 януари 2017 г. с дву- и триизмерното сеизмично проучване за наличието на газ и петрол в блок "Силистар", за който получи лиценз в началото на 2016 г. Събирането на данни е било завършено с 11 дни по-рано от заложения от самата компания план, съобщи Александър Кейз, ръководител на проекта по проучването.

По думите му самият анализ на данните ще продължи поне около шест месеца, а решение за това дали има смисъл, или не от дълбоководни сондажи може да се вземе към края на тази година.

В съседния блок в черноморската акватория на Турция проучването и събирането на данни е започнало през 2013 г., геоложките данни са събирани през 2014 г., а през 2015 г. вече е направен първият проучвателен сондаж. През миналата година там се стигна и до дълбоководен проучвателен сондаж в партньорство с Turkish Petroleum.  

И макар че отказа да даде конкретни оценки за очакванията си за „Силистар“, Кейз заяви, че „за геологията няма граници, а резултатите са окуражаващи“. На практика българският блок се явява добра възможност за експанзия, ако в турската част на Черно море Shell открие залежи на нефт или газ.

Блокът "Силистар 1-14" е с площ 6 893 кв. км, като проучванията с помощта на наетия кораб Oceanic Endeavor и още три плавателни съда и екип от 90 членове (сред които и трима българи) са правени на площ 5 125 кв. км.

Геоложките данни са събрани в продължение на 87 дни на дълбочина от 2 до 8 километра. „Приключването на събирането на данни с 11 дни по-рано не само означава икономия на средства за компанията, но и по-малко външно влияние за околната среда“, поясни Кейз. „Истината е, че всяко решение за сондажи ще се основава само на анализа на данните“, каза още той.

Припомняме, че Shell беше единствената компания, която подаде оферта в организирания от Министерството на енергетиката конкурс за проучване на „Силистар“, след като документи за участие в конкурса бяха закупени и от други големи компании в бранша като BP, Тоtal и Еni. Договорът беше подписан на 23 февруари 2016 г., а ангажиментът предвижда да бъдат инвестирани 18,6 млн. евро в дейности по търсене и проучване. Бонусът, който страната ще получи, възлиза на 4,9 млн. евро.

Shell ще вложи средства и за развитието на местните общности в шестте общини, намиращи се в близост до блока – Несебър, Поморие, Бургас, Созопол, Приморско и Царево.

Shell обаче не е първата компания, която проучва потенциалното находище за нефт и газ в този регион. Още през 2011 г. "Ледербел БГ" получи разрешение за проучване, но през 2014 г. Върховният административен съд го отмени, тъй като то е било издадено в нарушение на закона.

През октомври Total съобщи за находка на петрол в блока "Хан Аспарух" в своя тримесечен финансов отчет. Тепърва обаче предстои анализ на откритието, какви са запасите и дали ще има икономически смисъл от търговски добив от находището. Френската компания е част от консорциум, заедно с OMV и испанската Repsol, който получи лиценз за проучването в дълбоките води на Черно море. През това лято започнаха и първите сондажи за петрол и природен газ със специален кораб - Noble Globetrotter II. 

Трите дружества получиха правото да проучват за петрол и природен газ през 2012 г. Досега бяха извършени 3D сеизмични проучвания в блока, резултатите от които са обявени като много перспективни. По договора за концесия е предвиден още един сондаж - вероятно той ще бъде направен през 2017 г. Надеждите на българското правителство бяха да бъдат открити големи количества природен газ в блока, които не само да задоволят нашите нужди от газ, но и България от нетен вносител да се превърне в износител на суровината

Проучването на блока "Хан Аспарух" започна през 2012 г. Блокът е с площ от 14 220 кв. км. 

"Хан Аспарух" е в близост до румънския блок "Нептун", в който залежите са оценени на над 80 млрд. куб. м природен газ. Очакванията са добивът от този блок да започне най-рано през 2020 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:55 | 13.09.22 г.
fallback